«ЧОРНИЙ» ВІДКРИТИЙ ДОСТУП

Попри намагання активістів, поступ Відкритого доступу відбувався значно повільніше, ніж сподівалися усі зацікавлені сторони. Станом на 2017 р. лише приблизно 35-50% усіх актуальних наукових публікацій можна знайти на веб-ресурсах, які підтримують золоту, або зелену модель OA. Відтак, з’явилися нові канали доступу до наукових публікацій, що не потребують передплати, платежів та бюрократії, серед яких, наприклад, академічна соціальна мережа ResearchGate, гештеґ #icanhazpdf, веб-сайти з піратськими копіями Sci-Hub та LibGen.

Подібні ініціативи називають по-різному (Rogue Open Access, Robin Hood Open Access, Guerilla Open Access, Bibliogifts), ми ж будемо притримуватися «кольорової теми» і використовуватимемо термін Чорний Відкритий доступ (Black Open Access).

Найуспішнішим серед подібних нелегальних ресурсів є Sci-Hub, що ставить собі за мету «усунення всіх бар’єрів, що перешкоджають максимально широкому поширенню знань в сучасному суспільстві». Sci-Hub – це скрипт, який завантажує сторінки HTML та PDF з Інтернету та зберігає їх у на своїх серверах. Дані публікації доступні користувачам для завантаження абсолютно безкоштовно, слід лише вказати URL, DOI, або назву потрібного документу.

Початкова сторінка Sci-Hub

Статистика свідчить, що Sci-Hub активно використовують не лише вчені з бідних країн та країн, що розвиваються, а й науковці з американських та європейських наукових установ. Згідно з результатами дослідження, Sci-Hub може забезпечити миттєвий доступ до 2/3 усіх наукових статей, а це становить понад 85% від усіх робіт опублікованих у журналах, які доступні на умовах передплати.