«ЗЕЛЕНИЙ ШЛЯХ»

Відкриті репозитарії (open repository) – інструмент для довготривалого управління і зберігання електронних документів.

Зміст відкритих архівів може бути дуже різним і слугувати різним цілям та інтересам користувачів. Переважно це журнальні статті, дисертації, навчальні матеріали, первинні дані досліджень, чи наукові звіти.

doar

Кількість репозитаріїв на різних континентах згідно DOAR.

Інституційний репозитарій – електронний відкритий архів певного наукового співтовариства (університету, науково-дослідного інституту), що надає послуги з управління та розповсюдження електронних документів, створених його співробітниками.

Тематичний репозитарій – електронний архів, який зберігає документи певної наукової дисципліни, без прив’язки до установи. Як правило, дані електронні архіви міжнародні, оскільки зберігають документи авторів з усього світу.

Репозитарії первинних даних досліджень – електронний архів у якому накопичуються експериментальні дані, такі, наприклад, як геноми бактерій, тварин, або людини.

roar_graphic

Ріст кількості репозитаріїв та їх депозитів згідно ROAR.

Функціонування кожного репозитарію тісно пов’язане з процесом самоархівування – самостійним розміщенням автором своїх наукових документів у Мережі. Також, задля сталого розвитку репозитарію багато установ запроваджують політику обов’язкового архівування результатів наукових досліджень працівників.

Усі документи повинні бути розміщені в репозитарії зі згоди авторів. Якщо автор опублікував свою роботу у комерційному видавництві, він спершу повинен переконатись, що має право помістити цей документ у сховище. Для цього автори можуть скористатися порталом SHERPA, де знайдуть інформацію про політику і умови розміщення документів опублікованих у комерційному видавництві.