ЕЛЕКТРОННІ КНИЖКИ ТА ЕЛЕКТРОННІ ЧИТАНКИ В БІБЛІОТЕЦІ: З ЧОГО ПОЧАТИ?

Перші електронні книги, власне, електронні тексти, почали з’являтись ще на початку 70-х років ХХ ст., але їх бурхливий розвиток розпочався лише на початку ХХІ століття. А в останні 10-15 років спостерігаються кардинальні зміни в способі читання. На зміну традиційному – паперовому кодексу приходять електронні видання. Книжки стали інтерактивними. Такі книжки можна читати, дивитись, слухати, грати з ними тощо… З’явився навіть термін «dual-platform readers» – «читачі двох платформ»: читачі, які впевнено і зручно почуваються при читанні друкованих і електронних книжок. Виростає нове покоління читачів, для яких цілком природнім стає саме електронне читання.

kindle

На конференціях, у спеціальних публікаціях можна зустріти терміни «аналогове» та «електронне читання». Швидкому розповсюдження електронного читання та електронних книжок сприяє зростання кількості Інтернет-користувачів і збільшення кількості мобільних пристроїв із доступом до Інтернету. Здешевлюється доступ до Інтернету ( в т.ч. мобільний трафік). Збільшується й урізноманітнюється контент, доступний для завантаження на електронні прилади для читання. Розвивається Інтернет-торгівля. Водночас, спостерігається скорочення накладів друкованих книг.

Пересувна стійка з IPad-ом у Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гончара. Така стійка запобігає викраденню пристрою, водночас дозволяє читачеві користуватися приладом.

Пересувна стійка з IPad-ом у Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гончара. Така стійка запобігає викраденню пристрою, водночас дозволяє читачеві користуватися приладом.

Особливості виробництва, придбання та використання електронних ресурсів – з одного боку, та досить повільне реагування книгозбірень на цю ситуацію – з іншого, призводить до того, що бібліотеки втрачають вікову монополію на інформаційне обслуговування та унікальність послуг доступу до джерел інформації. Сучасна бібліотека має змінитися, трансформуватися, інакше вона зникне як інституція. «Змінитися на вимогу часу чи відійти у небуття?» – саме так звучить нині питання стосовно бібліотек. Книгозбірня має розвивати електронні колекції, ефективно управляти ними, кваліфіковано пропонувати їх користувачам.

Докладніше про це читайте в:

Електронні книжки та електронні читанки (рідери) в бібліотеці : з чого почати? / [уклад. : Пашкова В.С., Ярошенко Т.О. ; відп. за вип. Я.Є. Сошинська] ; Українська бібліотечна асоціація, Національна парламентська бібліотека України, Наукова бібліотека Національного університету “Києво-Могилянська академія”. – Київ : [Самміт-книга], 2013. – 63, [1] с. : іл. – Режим доступу : URL : http://www.ekmair.ukma.kiev.ua/handle/123456789/2452.